Bezpieczne dane

0
1519

Urządzenie z dostępem do internetu nigdy nie zagwarantuje pełnego bezpieczeństwa twoich danych. Możesz jednak wykonać szereg prostych czynności, by znacznie zredukować obszar, na którym twoje urządzenie może być podatne na atak. Zastosuj kilka podstawowych zasad, które znacznie wpłyną na bezpieczeństwo twoich danych.

 

Aktualizuj oprogramowanie

Często głównym powodem wydawania kolejnych aktualizacji jest niwelowanie wykrytych dziur w oprogramowaniu, które umożliwiają atak i wyciek danych. Regularne aktualizacje zabezpieczą nas przed wykorzystaniem wykrytych luk w oprogramowaniu. Najlepszym rozwiązaniem jest ustawienie automatycznej aktualizacji we wszystkich programach. Szczególnie istotne jest regularne aktualizowanie przeglądarki, przez którą logujemy się do naszych kont w poszczególnych serwisach.

Dwustopniowa weryfikacja

Jest to skuteczne dodatkowe zabezpieczenie podczas logowania. Po standardowym wpisaniu hasła należy wprowadzić kod, który może być dostarczony przez wiadomość SMS, wiadomość głosową czy za pomocą specjalnej aplikacji lub przepisany z wcześniej wydrukowanej karty z kodami. Dzięki temu, by dostać się na twoje konto, potrzebne będzie nie tylko hasło, ale także twój numer telefonu komórkowego lub wydruk jednorazowych haseł. Podwójna weryfikacja może być wykorzystywana m.in. w usługach i serwisach Google, Facebook, Twitter oraz Dropbox. Aby ją ustawić w usługach Google, wejdź w „moje konto”,w sekcji „logowanie się i zabezpieczenia” wybierz opcję „logowanie się w Google”, a następnie „weryfikacja dwuetapowa”. W kolejnych krokach kliknij „rozpocznij”, podaj numer telefonu i wybierz metodę otrzymywania kodu (SMS lub głosowo). Po potwierdzeniu numeru otrzymasz SMS z kodem weryfikacyjnym, który pozwoli ci uruchomić usługę. Na kolejnym etapie w panelu weryfikacji dwuetapowej możesz wybrać dodatkowe opcje
drugiego etapu logowania. Warto skorzystać z aplikacji Authenticator, która generuje jednorazowe kody. Co istotne na urządzeniach „zaufanych” np. komputerze domowym możesz nadal korzystać z weryfikacji jednostopniowej, co znacznie ułatwia korzystanie z poszczególnych usług.

bezpieczne daneMenadżer haseł

Zapamiętanie hasła do każdej używanej usługi jest bardzo trudne, szczególnie kiedy chcemy stosować bezpieczne, czyli odpowiednio długie i skomplikowane kombinacje znaków. Dobrym rozwiązaniem może być w tej sytuacji menadżer haseł, w którym przechowywane są hasła do wszystkich naszych kont. Jednym z tego typu rozwiązań jest usługa KeePass. Hasła przechowywane przez KeePass można podzielić na grupy, by ułatwić zarządzanie nimi. KeePass posiada również funkcję śledzenia czasu utworzenia, modyfikacji, ostatniego dostępu i wygaśnięcia przechowywanych haseł. Każdej grupie lub pojedynczemu hasłu można przypisać ikonę ułatwiającą identyfikację.

Korzystaj z programu antywirusowego i firewalla

Program antywirusowy nie zagwarantuje ci bezpieczeństwa, ale może je w dużej mierze zwiększyć. Antywirusy skutecznie zabezpieczają przed zagrożeniami, które zostały zidentyfikowane i wprowadzone do bazy programu. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele darmowych wersji płatnych programów, które zdecydowanie wystarczają do zabezpieczenia sprzętu przed znanymi zagrożeniami.

Zastanów się, co umieszczasz w sieci

Niestety żadne zabezpieczenie nie jest w stu procentach skuteczne. Dane z chmury mogą zostać wykradzione i upublicznione, skrzynka mailowa znajomego, do którego wysłaliśmy wiadomość może być zhackowana, a treść naszej korespondencji może trafić w niepowołane ręce. Oczywiście nie oznacza to, że powinniśmy całkowicie zrezygnować z internetowych usług i serwisów. Ale warto pamiętać, że dane umieszczone w sieci, nawet w miejscach dostępnych tylko dla jednej osoby, mogą zostać upublicznione wbrew naszej woli.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here