Telewizja komórkowa

0
1249

Weź telefon do ręki, wyjdź z domu, obiektyw aparatu skieruj na ulicę. Co chcesz zmienić? Na co się nie zgadzasz? Co kochasz? Pokaż ludzi, miejsca i rzeczywistość tak, jak ją rozumiesz i doświadczasz. Osobisty przekaz, twoja własna narracja, autentyczny obraz. Bez filtra.

Nie wystarczy być odbiorcą obrazów i treści, nie wystarczy być konsumentem nieprzerwanego ciągu informacji, memów, gifów, filmików. Nie wystarczy też do tego nurtu dołączyć – tworzyć kolejne wariacje na temat swojej twarzy albo filmiki ze sobą w roli głównej z odpowiednio dobranym podkładem muzycznym. Smartfon, który zawsze masz w ręce albo pod ręką, może o wiele więcej. Może być narzędziem zmiany i zaangażowanej kreacji. Dzięki niemu jesteś w stanie opowiadać historie z przekazem – kręcić reportaże, dokumenty, a nawet programy telewizyjne.

Miasta W Komie i ty

Miasta W Komie to ruch społeczny, którego członkowie kręcą dokumenty telefonami. Opowiadają obrazem o tym, co ich otacza i co według nich warte jest pokazania. Miasta W Komie to subiektywna telewizja obywatelska – tematy podejmowane przez ludzi zaangażowanych w tą inicjatywę, niekoniecznie są medialne i „ładne”. Są za to prawdziwe, często intymne i surowe. Społeczność ma swój fanpage na Facebooku, jest aktywna w różnych miastach i dzielnicach.

Poniżej kilka zasad z manifestu tego ruchu:

ZASADA I
Ulica jest sceną
Ulica rządzi i ulica ma rację, bo ulica jest sceną. Nie urabiamy jej pod tezy i zadania rodem z wiadomości, informacji, faktów i innych scen propagandy.
ZASADA II
Zadaniem jest czuwanie w Komie
Nie realizujemy tematów i zadań ani nie budujemy tez. Bo zadaniem jest czuwanie i bycie w Komie – codziennej obserwacji świata doznawanego. Tam, gdzie widzi się więcej.
ZASADA III
Anarchia dokumentalna
Film dokumentalny i opowiadanie obrazem jest dla wszystkich i nikt nie jest do tego uprawniony bardziej tylko dlatego, że należy do jakiejś szkoły filmowej, biznesu zawłaszczającego obraz albo medium, które wywłaszcza ludzkie umysły.
ZASADA IV
Odrzucamy wydumane historie i wyścig medialnych szczurów
Odrzucamy przedramatyzowane, przedumane, przezabawne historie oparte na nieprawdopodobnie zniekształconych bohaterach, które są fundamentem większości dzisiejszych filmów dokumentalnych.
więcej: polskakronikakomorkowa.pl

A ty? Masz odwagę dołączyć do komórkowej rewolucji i pokazać kawałek swojej rzeczywistości w wersji #nofilter?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here