Polecamy kilka filmów dokumentalnych, które w sensowny sposób omawiają kwestie nowych technologii i interentu. W zestawieniu znajdziesz zarówno spojrzenie na konkretne narzędzia i mechanizmy, jak i dokumenty śledcze.
Hakowanie świata (ang. The Great Hack)
Dokument wyprodukowany przez Netflixa to dziennikarskie śledztwo pokazujące “aferę Cambridge Analytica”. Bardzo dobrze przedstawione są mechanizmy wpływania na decyzje ludzi poprzez odpowiednie dostosowywanie komunikatów w social media. Ich precyzyjne dobranie było możliwe dzięki pozyskanym z platformy Facebook danym ich użytkowników. W filmie pokazane są takie mechanizmy na przykładzie kampanii prezydenckiej w USA w 2016 roku oraz kampanii, która doprowadziła do brexitu.
https://www.netflix.com/pl/title/80117542
Postprawda
Film na temat zjawiska fake news. Obraz dość dokładnie pokazuje, jakie konsekwencje mogą wiązać się z tym niebezpiecznym zjawiskiem. Dokument miał premierę 19 marca, dlatego warto sięgnąć do niego jako aktualnej diagnozy sytuacji. Film dostępny jest na platformie HBO.
https://hbogo.pl/filmy/postprawda-dezinformacja-i-koszt-fake-newsow
Dopamina – Dlaczego uzależniliśmy się od aplikacji?
Jest to seria krótkich, kilkuminutowych filmów pokazujących w humorystyczny sposób mechanizmy, według jakich działają popularne internetowe narzędzia. Mechanizmy, dzięki którym tak chętnie z nich korzystamy, a czasem wręcz się uzależniamy. Seria jest dostępna na bezpłatnej platformie Arte.tv.
https://www.arte.tv/pl/videos/085801-002-A/dopamina-facebook/
Homo Digitalis
Jest to seria dokumentalna dostępna na platformie Arte.tv, która omawia różne zjawiska dotyczące nowych technologii. W serii poruszane są następujące tematy:
VR – jako nowa forma rozrywki
https://www.arte.tv/pl/videos/072427-005-A/wirtualne-zabawy/
Sztuczna inteligencja zamiast przyjaciół
https://www.arte.tv/pl/videos/072427-001-A/idealna-przyjaciolka/
Ulepszanie ludzkiego mózgu – połączenie człowieka z maszyną