“Hakowanie Świata” – recenzja filmu

0
1268

“The Great Hack”, reż. Karim Amer i Jehane Noujaim, prod. USA 2019, 113 min, Netflix

Interesujesz się dziennikarstwem, polityką, jesteś aktywny/aktywna w mediach społecznościowych? To film dla Ciebie!

Screenshot ze strony https://www.netflix.com/pl/title/80117542

“Hakowanie Świata” to bardzo mocny film dokumentalny. Mimo długości (trwa około 2 godzin), jest przystępny za sprawą efektownego i dynamicznego montażu. Film opowiada o kulisach działań kilku dużych firm, które zbierają nasze dane. Jednym z kluczowych wątków filmu jest skandal wokół firmy Cambridge Analitica, która użyła prywatnych danych i preferencji użytkowników Facebooka w kampaniach wyborczych. Dane te, odpowiednio obrobione, zostały wykorzystane w specjalnie dopasowanych komunikatach, reklamach, podpowiedziach (bazujących na emocjach i sympatiach użytkowników).

Screen z filmu “Hackowanie świata”

W filmie występują byli pracownicy firmy, dziennikarze, eksperci, którzy poszukują prawdy. Oskarżeni pracownicy zachowują się w różny sposób. Część z nich się miota, stara się zrekompensować swoje winy (można dostrzec wewnętrzną przemianę bohatera pod wpływem powszechnego społecznego ostracyzmu), część, pozbawiona refleksji i skrupułów „umywa ręce”.

Bohaterzy filmu przedstawiają uniwersalne postawy. Z podobnymi dylematami moralnymi w życiu mierzy się każdy.

Podkreślona w tym filmie istotność relacji międzyludzkich skłania do refleksji, a może nawet stanowi podsumowanie całego filmu. Tak, jesteśmy tylko ludźmi – słabymi, potrzebującymi wspólnoty, czasami podejmującymi głupie czy złe decyzje. Poszczególne osoby wyniosły wiele z pracy nad wizerunkiem – potrafią go kontrolować, manipulować nim – warto mieć to na uwadze w trakcie oglądania.

Screen z filmu “Hackowanie świata”

Dokument jest niezwykle emocjonujący nie tylko dzięki porywającej treści, ale także za sprawą muzyki, która odpowiednio podkręca emocje widza w odpowiednich momentach. Film ukazuje kulisy, ale nie uspokaja widza – nadal demokracja na świecie jest mocno zagrożona

Dla osób, które z jakiegoś względu nie obejrzą filmu, polecam choćby wystąpienie w TEDzie jednej z pozytywnych bohaterek dokumentu – Carole Cadwalladr.

Dla tych, którzy są żywo zainteresowani problematyką w filmie serdecznie polecam film fabularny pt. Brexit.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here