Gry rozwijające pamięć i koncentrację

0
1583

Skoro spędzamy więcej czasu przed ekranami komputerów i smartfonów, postarajmy się wykorzystać ten czas na rozwijające gry. Prezentujemy zestawienie gier, które sprzyjają kreatywnemu spędzaniu czasu w towarzystwie drugiej osoby.

W tym artykule polecamy gry, które znajdują się w serwisie https://skillgamesboard.com/.

Proste gry mogą rozwijać nie tylko pamięć i koncentrację. Także relaksują i odprężają, sprzyjają ciekawemu spędzaniu wspólnego popołudnia w czasach, kiedy nie można spotkać się osobiście. Do wyboru mamy opcję grania z kimś, kogo nie znamy wybierając wariant public, jak również wersję grania z kimś znajomym. Wystarczy, że wybierzemy odpowiednie ustawienia i zaprosimy do wspólnej gry.

Puzzle

Screenshot ze strony https://skillgamesboard.com/
Screenshot ze strony https://skillgamesboard.com/

Puzzle na opisywanym przez nas serwisie różnią się nieco od tych standardowych. Składają się z pól, kwadratów, które zaznacza się parami, aby ostatecznie ułożyć cały obraz. Najciekawszą stroną gry jest to, że mamy do wyboru obrazy takich malarzy jak Manet, Picasso, Botticelli czy Rembrandt. Na opisywanym przez nas serwisie znajdują się również możliwości wyboru różnych rozmiarów obrazów, co wpływa na stopień trudności. Układając puzzle online z drugą osobą niejako ścigamy się kto dopasuje więcej pól.

Madżong

Screenshot ze strony https://skillgamesboard.com/

Madżong to tak zwana gra chińskich filozofów. W wersji planszowej jest dużo bardziej złożona, ale można w nią zagrać online także w uproszczonej formie.

W sieci można zagrać w wersję jednoosobową. W tej wersji gry, zadaniem gracza jest usuwanie par jednakowych płytek z planszy, aż do całkowitego jej oczyszczenia. Robi się to od górnej, wierzchniej warstwy oraz od bocznych, dzięki czemu sukcesywnie ukazują się kafelki spod spodu i uaktywniają te, które były wcześniej zablokowane. W związku z tym wciąż pojawiają się szanse na nowe pary. Wersja online daje możliwość grania z drugą osobą – równocześnie szuka się par tych samych znaczków na kafelkach – wygrywa ten kto więcej i szybciej zbierze pary.

Backgammon (Tryktrak)

Screenshot ze strony https://skillgamesboard.com/
Screenshot ze strony https://skillgamesboard.com/
Screenshot ze strony https://skillgamesboard.com/

To bardzo stara forma gier tzw. trytrakowych wywodząca się z czasów starożytnych, bardzo popularna w krajach bałkańskich i bliskiego wschodu.

Jej angielska nazwa (backgammon) ma swój rodowód w XVII wieku. W oryginale, Back game, czyli gra do tyłu, zawiera w sobie główną zasadę i cel gry, którym jest próba powrotu do domu swoimi pionkami, przy jednoczesnym zbijaniu pionków przeciwnika. Inna geneza gry może być związana z faktem, że często umieszcza się planszę do gry na odwrocie planszy szachów.

Ciekawostkę stanowi fakt, że we właściwym tłumaczeniu powiedzenie “kości zostały rzucone” oznacza, że gra w tryktraka została rozpoczęta. Słowa te wypowiedziane zostały przez Cezara, gdy ten przekroczył rzekę Rubikon i tym samym rozpoczął wojnę. Oznacza to, że tak naprawdę chodziło o wczesną wersję gry Tryktrak, a nie o grę w kości (którą swoją drogą także polecamy).

Jest to gra wymagająca nieco uwagi i skupienia. Zdecydowanie warto się w nią zagłębić, bo ćwiczy cierpliwość. Poznanie jej zasad stanowi pewnego rodzaju wyzwanie, ale tym większa jest radość z “rozgryzienia” trudnej z pozoru gry.

Duży wybór gier znajduje się również na stronie www.kurnik.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here