Kariera zawodowa na przykładzie filmów z Ninateki.

0
1547

Pisaliśmy już o serwisie Ninateka jako o platformie pełnej niebanalnych filmów. Tym razem chcemy pokazać jej praktyczne, oblicze, które może przybliżyć specyfiki niektórych zawodów.

Fotografia

Czy fotografia może być narzędziem kreacji? Czym się charakteryzuje fotograf sportowy? Jak rozumieć i interpretować fotografie? Czym zajmuje się fotoedytor? Warto obejrzeć cały film, aby poznać w skrócie historię fotografii i poznać sylwetki znanych fotografów.

Architektura

Interesują Was style architektoniczne lub budownictwo? W dziale Architektura znajdzie niezwykle ciekawy cykl Blaski i wrzaski. Znajdziemy tutaj odpowiedzi czym może zajmować się architekt, jakie są jego zadania, wyzwania i problemy.

Budownictwo jednorodzinne

Screenshot ze strony https://ninateka.pl/

W tym odcinku analizie poddane zostają klasyczne domki jednorodzinne w Polsce. W studiu architektonicznym szukają alternatywnych wersja popularnych na Mazowsze domków sześciennych. Odcinek pełen ciekawych prezentacji projektów i rozmów z architektami.

Architektura sakralna

Screenshot ze strony https://ninateka.pl/

Film poświęcony tematom związanym ze współczesnymi budowlami sakralnymi. Zobaczyć możemy wirtualną transformację krakowskiego Kazimierza dokonaną przez zespół architektów.

Media i technologie

Screenshot ze strony https://ninateka.pl/

W teatrach i muzeach pracują nie tylko artyści, kuratorzy i reżyserzy. Jaka jest specyfika pracy technika, akustyka, montażysty? Czy są tylko rzemieślnikami, biernymi trybami w machinie instytucji czy mają czynny wpływ na produkcję artystycznych dzieł?

W jednym z filmów dowiemy się więcej na temat języka programowania (Processing), które tworzy zintegrowane środowisko programistyczne pozwalające tworzyć sztukę cyfrową i projektować graficznie. W pierwszej części kursu uczestnicy zapoznają się z podstawowymi informacjami umożliwiającymi pisanie prostych programów.

Kurator (sztuk wizualnych)

Screenshot ze strony https://ninateka.pl/

W tym filmiku we wdzięczny i przystępny sposób przybliżone zostały tajniki zawodu kuratora sztuki.

Taniec, choreografia

Zwyczajne życie – praca tancerza baletowego

Screenshot ze strony https://ninateka.pl/

To prawie 11-minutowe nagranie z 1978 roku przygotowane dla nieistniejącej już rozgłośni harcerskiej. Tancerz, choreograf i pedagog, Tadeusz Matacz opowiada o tym jak trafił do szkoły baletowej, kiedy odkrył swoje powołanie, o pierwszych.

Krystyna Mazurówna | Notacje

Screenshot ze strony https://ninateka.pl/

Kolejną bohaterką jest Krystyna Mazurówna. Przygotowywała do występów estradowych takie zespoły jak Alibabki, Filipinki czy piosenkarkę Irenę Santor. Prekursorka tańca jazzowego w Polsce. O działalności utrudnionej przez władze PRLu, o wygnaniu z kraju i początkach kariery w Paryżu. O pokorze, której nauczyły ją nieudane castingi. O wytrwałości, sile, determinacji, niezwykłej odwadze i wszechstronnie rozwiniętych umiejętnościach tanecznych. Film urozmaicony urywkami z archiwów telewizyjnych.

Iza Szostak | Taniec_PL

Screenshot ze strony https://ninateka.pl/


W krótkim reportażu tancerka i choreografka Iza Szostak opowiada o początkach swojego zainteresowania tańcem, o zasadniczej zmianie zainteresowań, która sprawiła, że porzuciła balet dla tańca współczesnego, o kolejnych etapach edukacji i pracy oraz powrocie do Polski, który zaowocował solowymi projektami choreograficznymi.

Trener sportowy

Screenshot ze strony https://ninateka.pl/

Czym wyróżnia się praca trenera sportowego? Dowiemy się tego na przykładzie trenera szermierki. Jakie umiejętności musi posiadać poza samą znajomością danej dziedziny sportu, a także jaka jest specyfika władania floretem?

WOK – Wszystko o Kulturze

Screenshot ze strony https://ninateka.pl/

Odcinek serii WOK – Wszystko O Kulturze prezentuje sylwetki znanych aktorów, reżyserów teatralnych, dziennikarzy muzycznych, muzyków, kompozytorów, tłumaczów. Przybliża specyfikę tych zawodów, może stanowić nie lada inspirację.

Muzykoteka szkolna

Screenshot ze strony https://ninateka.pl/

Kompleksowy portal poświęcony edukacji muzycznej Muzykoteka szkolna, która w bardzo przystępny sposób przeprowadza przez muzykę i wyczerpuje jej teoretyczne zakamarki. Muzykoteka szkolna jest częścią Ninateki.

Reżyseria

Piotr Szulkin | Notacje

Screenshot ze strony https://ninateka.pl/

Odcinek ten przybliża postać Piotra Szulkina, reżysera, scenarzysty i pisarza. Na podstawie swojej biografii i doświadczeń tłumaczy meandry pracy reżysera filmowego: o godzinach spędzonych w siedzibie Filmoteki Narodowej, o bagażu klasyki kina rosyjskiego, francuskiego, niemego, czy filmy Walta Disneya.

Jak zrobić film? Odcinek 2.

Screenshot ze strony https://ninateka.pl/

Jak zrobić film? Warsztaty filmowe w praktyce dzięki którym dowiadujemy się, jak wygląda specyfika pracy reżysera. Warsztaty prowadzi Marcel Łoziński.

Animacje

Screenshot ze strony https://ninateka.pl/

Cykl „Sztuka ekranowa” przybliża sylwetkę znanego autora filmów animowanych Tomasza Bagińskiego, którego animacja była nominowana do Oscara. Opowiada o kulisach hollywoodzkiej nominacji, metodach pracy z materią filmów animowanych, a także o swoich marzeniach: „Nie mam jeszcze pełnego metrażu na swoim koncie. […] To jest moje główne marzenie zawodowe: […] abym do końca życia mógł robić filmy”. W odcinku znalazły się fragmenty najważniejszych animacji Bagińskiego: Katedry, Kinematografu, Grunwaldu – Walki 600-lecia oraz Sztuki spadania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here