Pomocy! Nie stosuj przemocy!

0
1012

Jesteśmy uczennicami krakowskiego liceum o profilu psychologicznym. W skład naszego zespołu wchodzą: Paulina, Marlena, Wiktoria i Oliwia. Nasza niewielka, ale zgrana grupa we współpracy z platformą Zwolnieni z Teorii, tworzy własny projekt społeczny zatytułowany „Pomocy! Nie stosuj przemocy!”.

Autorkami tekstu są twórczynie projektu “Pomocy! Nie stosuj przemocy”

Zwolnieni z Teorii to platforma, na której można zrobić własny, dowolny projekt społeczny. Nad jego realizacją czuwa mentor. Jesteśmy rozliczani z realizacji zadań w przydzielonym terminie. Zaczynając projekt, musiałyśmy wybrać temat i formę. Zrobiłyśmy burzę mózgów i w ten sposób pojawiła się temat przewodni – przemoc. Doświadczamy jej na co dzień, w przeróżnych formach i chociaż jest o niej w mediach dosyć głośno, uważamy, że temat nie został wyczerpany, a wręcz przyćmiony idealnymi zdjęciami na Instagramie. Chciałyśmy to zmienić, chciałyśmy pokazać prawdę.

Na początku skupiłyśmy się na przemocy domowej – tak właśnie powstał nasz pierwszy filmik. Jednak z biegiem czasu zdałyśmy sobie sprawę, że jest to kropla w morzu i możemy zrobić więcej. W ten sposób powstał pomysł na kolejny film o toksycznych związkach i spot informacyjny, gdzie można szukać pomocy. Pełno jest podobnej twórczości na YouTube, jednak jesteśmy zdania, że im więcej jest takich treści, tym większe prawdopodobieństwo, że komuś pomogą, a to jest przecież najważniejsze.

Pierwszym krokiem było nakręcenie filmiku interaktywnego o przemocy domowej, który udostępniłyśmy na naszym kanale na YouTube (pomocyniestosujprzemocy) w grudniu ubiegłego roku. Chciałyśmy uświadomić ludziom, że niezależnie od statusu społecznego, wykształcenia i zamożności rodziny, przemoc może się pojawić. Ukazałyśmy postać dziewczyny pochodzącej z zamożnej rodziny, która pozornie miała wszystko, co tylko chciała. Jednak bycie bogatym nie zawsze wiąże się ze szczęśliwym życiem. Jej relacja z ojcem – i jednocześnie jej jedynym opiekunem, była bardzo trudna. Po stracie matki wszystko się popsuło. Bohaterka nie mogła znaleźć zrozumienia, a ojciec wyładowywał na niej swój gniew. Nie raz dochodziło do przemocy fizycznej. Historia, jakich niestety doświadcza wiele z nas. Po kilkudziesięciu sekundach filmu na ekranie pojawia się opcja wyboru – widz decyduje co ma dalej zrobić bohaterka. W zależności od różnych kombinacji wyborów, historia inaczej się kończy. Starałyśmy się to zrobić w formie atrakcyjnej dla potencjalnych beneficjentów, stąd pomysł na film interaktywny.

Nie chciałyśmy na tym poprzestać, dlatego stworzyłyśmy profil na Instagramie (@pomocyniestosujprzemocy), na który regularnie wrzucamy posty. Wierzymy, że w ten sposób dotrzemy do jeszcze większego grona odbiorców. Poruszamy tam różne tematy związane z przemocą. Staramy się, aby posty były ciekawe, dość krótkie i napisane prostym językiem tak, by mogły dotrzeć do szerokiego spektrum odbiorców. Jako, że jesteśmy osobami interesującymi się psychologią i lubimy pomagać innym, dodałyśmy opcję zadawania pytań oraz pisania do nas anonimowych wyznań, które wspólnie analizujemy i staramy się wesprzeć emocjonalnie autorów.

Mimo, że nasz zespół przeszedł wiele wzlotów i upadków, a termin realizacji projektu na platformie dobiega końca, zamierzamy dalej kontynuować prowadzenie profilu na Instagramie. Chcemy pomagać, pokazywać społeczeństwu jak powszechnym zjawiskiem jest przemoc, prezentować metody jej zapobieganiu i przede wszystkim, uświadamiać, że problem istnieje. Nie możemy być obojętni. Im więcej osób przestanie traktować ten temat jako temat tabu, tym szybciej zminimalizujemy występowanie przemocy fizycznej oraz psychicznej. Pomożemy w ten sposób wielu pokrzywdzonym i liczymy, że zmienimy ich życie na lepsze, a jak wiemy, szczęście i uśmiech na twarzy drugiego człowieka możemy zaliczyć do jednego z najpiękniejszych widoków na świecie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here