“Myślę,że każdy w tym kraju powinien się nauczyć programować, ponieważ uczy to myślenia”. Steve Jobs
Trudno nie zgodzić się ze Steveem Jobsem, szczególnie jeśli popiera go Bill Gates, który z kolei uważa, że “nauka programowania rozwija umysł, pomaga lepiej myśleć, kreuje sposób myślenia o różnych rzeczach, który przydatny jest we wszystkich dziedzinach”. Programowanie to sposób porozumiewania się z maszynami. W języku zrozumiałym dla maszyny opisujemy pomysły, które ma zrealizować, i polecenia, które ma wykonać.
Nasza codzienność coraz bardziej opiera się na technologii, dlatego stajemy przed wyborem: czy pozostać tylko w roli jej odbiorcy, czy też nauczyć się ją rozumieć i aktywnie tworzyć.
Programować może każdy; mitem jest stwierdzenie, że to zajęcie zarezerwowane tylko dla matematycznych geniuszy. Najlepiej nie uczyć się programowania, tylko po prostu tworzyć. Zamienić pomysł czy wizję w coś realnego z czego można mieć przyjemność i użytek.
Doświadczeni programiści radzą, żeby zaczynać od niewielkiego projektu, który nas interesuje, i krok po kroku uczyć się tego, co niezbędne, żeby zrealizować pomysł.
Przeczesując internet w poszukiwaniu odpowiedzi i informacji odkrywamy, że to, co do niedawna było niezrozumiałym ciągiem znaków, zaczyna mieć sens. W sieci znaleźć można wiele poradników, artykułów, filmów edukacyjnych prezentujących podstawy programowania.
Jest jeszcze jeden powód, dla którego warto uczyć się programowania: praca.
Programowanie określane jako współczesny język kreatywności jest jedną z najbardziej pożądanych umiejętności na rynku, a liczba miejsc pracy dla programistów i informatyków nieustannie rośnie. Kto by nie chciał pracować dla Google’a, Facebooka czy Apple’a w Dolinie Krzemowej? A właśnie te firmy praktycznie ciągle poszukują dobrych programistów. Również w Polsce! Zdolni studenci na staż do informatycznych gigantów trafiają już podczas studiów.
Jeśli jeszcze nie czujecie się przekonani, żeby spróbować swoich sił w programowaniu, zwróćcie uwagę na to, co ma do powiedzenia na ten temat Gabe Newell, producent gier wideo: “Programiści jutra są jak czarodzieje z przyszłości (..). W porównaniu z innymi to tak, jakby posiadali magiczne moce”. Programowanie to dostęp do panelu kontrolnego cywilizacji. Warto!
(zdjęcia Google, źródło: centrum prasowe Google)