Sztuka, muzyka i nowe technologie

0
1505

W tym artykule przybliżymy artystów, którzy sprawnie i twórczo łączą świat realny z wirtualnym a historię z nowoczesnością.

Michał Jacaszek to artysta, muzyk i pasjonat. Wykorzystuje archaiczne nagrań dawnych dźwięków wydawanych przez instrumenty-zabawki, mechanizmy. W swoich pracach muzycznych zastosował oryginalne metody samplingu. Odkrytą przez siebie technikę nazwał “muzykotroniką”. 

Zdjęcie ze strony https://olsztyn.wyborcza.pl/olsztyn/51,48726,24009569.html?i=0

Muzyczna biografia Jacaszka jest obszerna i różnorodna. Jego muzyka jest znana nie tylko w Polsce, ale i zagranicą. 

Jednym z jego interesujących dokonań muzycznych jest album wydany w 2005 roku zatytułowany Sequel, do którego współpracy zaprosił poetkę oraz znanych muzyków. W tym projekcie połączył poezję z jazzem i triphopową estetyką. W 2006 roku wraz ze Stefanem Wesołowskim stworzył projekt “Kompleta”, w którym artyści połączyli śpiewaną modlitwę brewiarzową z kwartetem smyczkowym i elektroniką.  

Płyta “Pieśni” Michała Jacaszka

W kolejnych projektach Jacaszek zdecydował się na porzucenie dotychczasowej estetyki muzycznej – skupił się na współczesnym interpretowaniu i przetwarzaniu muzyki klasycznej. Artysta nagrał album Treny inspirowane Trenami Jana Kochanowskiego. Tworzy też ścieżki dźwiękowe do filmów. Siedem utworów Jacaszka znalazło się na ścieżce dźwiękowej do filmu Sala samobójców. 

PanGenerator to kolektyw artystów zajmujących się sztuką i designem medialnym. Od 2010 roku grupa pracuje nad projektami, w trakcie których eksploruje artystyczną ekspresję oraz interakcje z publicznością. Prace kolektywu charakteryzują się łączeniem świata cyfrowego ze światem realnym, fizycznym.  

“PanGenerator zaciera powszechne podziały między sztuką, projektowaniem i inżynierią, tworząc interaktywne instalacje na dużą skalę zlecane przez instytucje kultury i marki komercyjne, a także czysto eksperymentalne interfejsy muzyczne lub spekulacyjne i krytyczne dzieła sztuki.”  

Zdjęcie ze strony https://pangenerator.com/projects/apparatum/

Prace PanGenerator były prezentowane w wielu galeriach sztuki, na festiwalach i wystawach. W 2019 roku kolektyw otrzymał prestiżową nagrodę: „Paszport Polityki” w kategorii Kultura cyfrowa. Członkowie grupy znani są także z różnych inicjatyw edukacyjnych, prowadzą warsztaty i spotkania na temat sztuki i technologii nowych mediów, które realizują na całym świecie. PanGenerator stworzył autorski kierunek studiów podyplomowych o nazwie Creative Coding na School of Form w Warszawie. 

“Celem studiów jest wprowadzenie do warsztatu projektantów lub artystów nowego rodzaju tworzywa jakim jest kod. Pokażemy kod jako narzędzie do twórczego wykorzystania technologii. Nauczymy jak tworzyć interaktywne wizualizacje, instalacje i obiekty. Będziemy łączyć bity i atomy tworząc nowe formy interakcji – ucieleśnimy interakcję.” 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here