Urządzenie do zapobiegania samotności

0
1335

Jak stworzyć swoje własne urządzenie, które przezwycięży samotność mieszkańców wielkich miast? I na dodatek zrobić to własnoręcznie, bez wielkich linii produkcyjnych i wydawania milionów monet? Przeczytajcie, jak zabrali się do tego projektu uczniowie warszawskich szkół średnich.

Spotkali się w FabLab powered by Orange, nowoczesnej pracowni przy ulicy Twardej w Warszawie. Są tam drukarki 3D i plotery laserowe, ale też stolarnia, pracownia elektroniki i zaplecze krawieckie.
Zaczęło się od wycieczki po FabLabie i poznania możliwości wszystkich sprzętów. Wystarczy odrobina wyobraźni, żeby wpaść na pomysł, co każdy z nas mógłby wydrukować na drukarce 3D czy wyciąć z drewna sterowanymi komputerowo urządzeniami. A jeśli jeszcze dołożymy do tego elektroniczny mózg… Otwierają się szerokie przestrzenie wypełnione przedmiotami, które tylko czekają, by je wymyślić!
Kolejnym etapem był konkurs. Chodziło o to, by zaproponować twórcze rozwiązanie problemu, który dotyka wielu z nas – samotności w mieście. Pojawiło się wiele pomysłów, cztery z nich zostały nagrodzone, a ich autorzy opracowali kreatywnośćprototypy. Przeczytajcie, jakie niezwykłe przedmioty stworzyli uczniowie warszawskich szkół średnich.

fot. Maciej Krüger
Głośnik Interakcyjny – Konrad Wieczorek

– Zadanie głośnika to podprogowo zbliżać ludzi – mówi Konrad Wieczorek, autor projektu. Jest to niewielki głośnik w eleganckiej drewnianej obudowie umieszczony na przystanku autobusowym. Urządzenie w równych odstępach czasu odtwarza teksty, które powodują jakąś reakcję słuchaczy. Mogą szokować, prowokować, dziwić, cieszyć. Ważne, żeby stojący obok siebie obcy ludzie zaczęli rozmowę i przełamali niezręczną ciszę, podnosząc głowy znad smartfonów. Typy komunikatów zależą też od pory dnia (np. rano – „chodźmy na kawę!”). W ten prosty sposób urządzenie może przyczynić się do zawiązania wielu przypadkowych znajomości.

Rouletter – Piotr Paweł Adamczyk, Adrian Jobda, Jan Lepak

Projekt Rouletter zakłada stworzenie w mieście sieci skrytek na listy. Każda skrytka jest podłączona do WiFi i wyposażona w siłowniki, dzięki którym może być zdalnie otwierana i zamykana. Skrytki są zintegrowane z aplikacją. Połączenie systemu z mechanizmem gry pozwoli na interesującą zabawę polegającą na wymianie tradycyjnych, papierowych listów z osobami z okolicy, co może integrować różne środowiska i pokolenia. Projekt świetnie nadaje się do gier miejskich, imprez firmowych czy integrowania lokalnych społeczności.

fot. Maciej Krüger
Lightray – Michał Burza, Aleksander Wyżykowski, Jakub Łastowiecki, Jan Szczepaniak

Każdy zna problem chodzenia w fastfoodzie między stolikami i szukania wolnego miejsca. Ponadto nigdy nie wiemy, jak ktoś zareaguje na pytanie: „czy mogę się przysiąść?”. Lightray to taca, która jest wyposażona w LED-y świecące trzema kolorami. Użytkownik wybiera kolor, wciskając odpowiedni guzik. Przekazuje wówczas innym jeden z trzech prostych komunikatów: „zapraszam, przysiądź się do mnie”, „jeśli chcesz, możesz się do mnie przysiąść” lub „chcę zjeść sam”. Taca ma dwie funkcje – pomaga gościom restauracji przełamać pierwsze lody, a restauracji zapewnia większą przepustowość dzięki mniejszej liczbie wolnych miejsc przy stolikach zajętych przez tylko jedną osobę.

LUX, Adrian Szewczak

LUX to projekt opaski, która ma ułatwić pierwszy kontakt z innymi ludźmi. Każdy użytkownik może jej kolorem wyrazić swoje emocje i chęci. Może być to pierwszy temat do rozmowy z nieznajomym. Samo urządzenie nie wykona pracy za człowieka, który musi się postarać, przełamać, przedstawić. LUX odpowiada na problem spotykający wiele osób z młodego pokolenia, czyli po prostu trudność z tym pierwszym podejściem i rozpoczęciem znajomości – mówi Adrian Szewczak, autor prototypu.

A ty? Jakbyś rozwiązał problem samotności w swojej społeczności lokalnej?
Jeśli zaciekawiły cię te projekty, wejdź na
www.FabLabTwarda.pl i odwiedź FabLab powered by Orange osobiście!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here