Latają dronami nad Warszawą, żeby pokazać, jak mogłaby wyglądać bez wielkich reklam. Uczą Poznaniaków, jak prawidłowo korzystać ze schodów ruchomych. Zachęcają przedszkolaków i uczniów do czytania książek. Kto? Młodzi w ramach olimpiady „Zwolnieni z Teorii”. Aby wziąć w niej udział, wystarczy dobry pomysł, chęci, aby go zrealizować, i zgrany zespół.
Autor: Krzysztof Malinowski
„Zwolnieni z teorii” to jedyna w Polsce społeczna olimpiada dla licealistów i studentów. Społeczna to znaczy taka, w której realizuje się inicjatywy mogące zmienić otoczenie na lepsze. Projekty mogą dotyczyć kultury, sportu, nowych technologii, przestrzeni miejskiej, sztuki – wszystkiego, co dla ciebie jest ciekawe i czym masz ochotę się zajmować. A jeżeli brakuje ci weny i nie wiesz, co chciałbyś zrobić, na zwolnienizteorii.pl masz dostęp do podpowiedzi i inspiracji. Do tej pory uczestnicy w całej Polsce zrealizowali 1100 projektów, które pozytywnie wpłynęły aż na 8 mln Polaków! Oto kilka przykładów:
„Move left, stand right” to projekt licealistów z Poznania, który ma poprawić przepustowość ruchomych schodów dworca kolejowego. Zaangażowali już miejskich radnych i media regionalne.
Projekt „Śmieci na wysokościach”, którego celem jest zwrócenie uwagi mieszkańców Warszawy na krzykliwość wszechobecnych reklam, skłonienie ich do refleksji i zaangażowanie w walkę o czystą przestrzeń publiczną. Młodzi najpierw sfilmowali Warszawę
z wysokości, a potem komputerowo oczyścili ją z reklam, aby pokazać, jak pięknie może wyglądać.
Akcja „Readersi Atakują”, która promuje kulturę czytania wśród przedszkolaków i uczniów, angażując fanów książek na całym świecie oraz zyskując wsparcie znanych osób w Polsce.
Możesz więcej
Na platformie zwolnienizteorii.pl znajdziesz praktyczne wskazówki, poradniki i formularze dotyczące tego, w jaki sposób zrealizować swój projekt, m.in. jak nawiązywać partnerstwa,
budować zespół, tworzyć harmonogramy i budżety. Na każdym etapie realizacji możesz też korzystać ze wsparcia mentora – kogoś, kto zrobił już swój projekt i kto – korzystając ze swojego doświadczenia – może pomóc w wyzwaniach, na jakie natrafi twój zespół.
Udział w „Zwolnieni z Teorii” to szansa na zrobienie czegoś dobrego i pomoc innym, a także sposób na zdobycie konkretnych, cennych umiejętności, potwierdzonych certyfikatem,
bo każdy, kto zrealizuje projekt, zostaje finalistą i otrzymuje międzynarodowy certyfikat z zarządzania. Staje się też częścią społeczności ludzi, którzy wykorzystują swój talent, żeby zmieniać świat na lepsze. To nie koniec – najlepsze projekty i ich twórcy mają szansę zdobyć nagrodę „Złote Wilki”.