Inteligentne miasta

0
1328

Smart City to, tłumacząc z angielskiego, inteligentne miasto. Oczywiście żadne miasto nie jest inteligentne w dosłownym znaczeniu, ale wiele nowoczesnych metropolii zaczyna funkcjonować jak samodzielna, myśląca istota.

 Podstawowym zadaniem inteligentnego miasta jest ułatwianie życia mieszkańcom. Systemy zintegrowanego zarządzania ruchem pomagają płynnie dostosowywać czas postoju na światłach, tak żeby uniknąć tworzenia się korków. Mieszkańcy mogą również na świetlnych tablicach na przystankach sprawdzać rozkłady jazdy, które uwzględniają ewentualne opóźnienia autobusów, ponieważ każdy pojazd ma zainstalowany czujnik, który pokazuje jego aktualne położenie. Czujniki zamontowane na parkingach i ulicach informują kierowców, gdzie w danym momencie można zaparkować. To wszystko pozwala mieszkańcom oszczędzić mnóstwo czasu, który straciliby na tkwieniu w korkach, na przystanku albo na szukaniu miejsca parkingowego.

smart1

Generalną zasadą smart cities jest ograniczanie ruchu samochodowego w miastach i zastępowanie go wygodną i sprawnie działającą komunikacją miejską. Oszczędzaniu czasu służy także cyfrowa administracja, która pozwala na załatwienie coraz większej liczby spraw urzędowych w kilka minut, bez wychodzenia z domu. Przy okazji zmniejsza to zużycie papieru.

Oprócz wygody smart city daje mieszkańcom więcej bezpieczeństwa. Kamery rozmieszczone w miejscach, w których często zdarzają się napady, bijatyki i kradzieże, w znaczący sposób przyczyniają się do spadku przestępczości. Ciekawe rozwiązanie zastosowano w Santa Cruz w Kalifornii, gdzie system matematycznie analizuje wszystkie dane o przestępczości i na tej podstawie przewiduje, gdzie zagrożenie przestępstwami jest największe, planując tam bardziej intensywną pracę policji. Taka praktyka określana jest jako predictive policing.

Trzecią, być może najważniejszą korzyścią, jest ekologia. Inteligentne miasta lepiej kontrolują zużycie prądu, wody i gazu. Pomagają w tym smart meters – inteligentne liczniki, dzięki którym każdy może na bieżąco śledzić i kontrolować, ile zużywa energii np. rozgrzewając piekarnik. Pozwala to nie tylko oszczędzać pieniądze mieszkańcom, ale także zmniejszać straty przy dostarczaniu prądu, ponieważ przy ich zastosowaniu dostawca energii jest w stanie zwiększyć przesył tam, gdzie jest większe zapotrzebowanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here