Jak zacząć programować

0
2178
Program code - selective focus

Na Digital Youth Forum 2017 gościliśmy niezwykłego szesnastolatka – Krystiana Gontarka. Krystian od 6 lat tworzy start-upy i aplikacje oraz programuje. Oprócz tego prowadzi warsztaty, współorganizuje Startup Weekend Kids i rozwija się w kierunku mobile.

Podczas DYF Krystian opowiedział o tym, w jaki sposób rozpocząć przygodę z programowaniem.

Oto kilka z jego wskazówek:

Zdobądź wiedzę

Niestety, bez tego się nie obędzie. Żeby zacząć programować, trzeba wiedzieć, o co w tym chodzi. Dlatego oprócz praktyki bardzo ważna jest teoria. Zrób porządny research w internecie, sieć jest pełna zasobów, z których możesz skorzystać. A potem uzupełnij wiedzę o informacje z… książek. Tak, nie przewidziałeś(-aś) się, rzeczywiście, ucząc się programowania, warto sięgnąć po książki – dzięki temu lepiej poznamy i zrozumiemy podstawy konkretnych języków, a obszerniejsza wiedza pozwoli nam programować z większą swobodą i rozmachem. Informacji możesz szukać m.in. na stronach:

udemy.com
eduweb.pl
codecademy.com
teamtreehouse.com
coursera.org

Dodatkowym, ważnym źródłem wiedzy są też oficjalne poradniki dotyczące konkretnych języków programowania.

Korzystaj z pomocy innych

Ta pomoc może przybrać rożne formy, ale najważniejsze, żebyś z nauką programowania nie zostawał(a) sam(a). Możesz poszukać mentora, czyli kogoś, kto już ma duże doświadczenie i wiedzę oraz lubi dzielić się nimi z innymi. Gdzie szukać takich osób? Między innymi podczas eventów związanych z programowaniem. Tu znowu pomocny będzie internet, w którym znajdziemy informacje o tym, gdzie i kiedy odbywają się takie wydarzenia. Odwiedzaj fora programistyczne oraz grupy dla programistów na FB, które możesz znaleźć po nazwie języka programowania. Możesz też dołączyć do grup programistów w społeczności Slack lub skorzystać ze stackoverflow.com. Bądź otwarty(-a) – rozmawiaj, pytaj, dowiaduj się.

Podejmuj wyzwania

Wychodź poza swoją strefę komfortu i szukaj okazji, żeby myśleć jak programista. Dobrą okazją ku temu jest udział we wszelkiego rodzaju „code fights”, „code wars” czy „hackathonach”, podczas których razem z zespołem innych programistów tworzysz konkretne projekty.

Nie trać motywacji

Wiadomo, jak to jest – kiedy uczymy się czegoś nowego, zdarza się, że natrafiamy na trudności i tracimy zapał. Dobrym sposobem na utrzymanie motywacji jest angażowanie się w projekty, które nas ciekawią, a nawet fascynują, i które sami mamy ochotę zrealizować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here