Jak zaliczyć test Turinga?

Szymon Wójcik

0
1420

Termin „sztuczna inteligencja” nikogo już dzisiaj nie dziwi. Słyszeliśmy go tysiące razy w opowieściach fantastycznych i filmach science fiction. Dla naukowców sztuczna inteligencja to jednak ciągle wielkie wyzwanie. Według niektórych od stworzenia inteligentnych maszyn dzieli nas jeszcze ogromny dystans. Według innych… już je stworzyliśmy!

W 1950 r. matematyk Alan Turing zaproponował eksperyment (znany obecnie jako Test Turinga), który miał stwierdzać, czy komputer można uznać za inteligentny. Sędzia-człowiek rozmawia z komputerem (np. poprzez czat) nie wiedząc, czy jego partner jest maszyną, czy człowiekiem. Jeśli nie będzie w stanie odróżnić natury rozmówcy, to znaczy, że komputer jest inteligentny. Testu Turinga do dzisiaj nie przeszedł w pełni żaden program komputerowy, mimo że od 1991 r. na programistę, który stworzy taki algorytm czeka specjalna nagroda w wysokości 100 000 dolarów.

Maszyna vs człowiek

Test Turinga był krytykowany jako niedostateczny, ale ciągle bardzo trudno jest zdefiniować istotę sztucznej inteligencji. Zamiast tego, naukowcy próbują rozłożyć inteligencję na czynniki pierwsze. Wiemy, że składają się na nią procesy takie jak: wnioskowanie, rozumowanie logiczne, planowanie, uczenie się, komunikacja (w tym językowa), percepcja, poruszanie się i manipulowanie przedmiotami.

Inteligentne na swój sposób

Co ciekawe, dla sztucznej inteligencji największymi wyzwaniami są zadania, które nie stanowią problemu dla większości ludzi. Dla komputerów bardzo trudne są np. czynności takie jak rozpoznawanie kształtów i twarzy. W dziedzinie robotyki ogromnie skomplikowane jest stworzenie urządzeń, które poruszałyby się w normalnym otoczeniu równie sprawnie jak ludzie. Czy to znaczy, że możemy jako ludzie zachować poczucie wyższości? Zależy czego oczekujemy od sztucznej inteligencji. Niektórzy naukowcy twierdzą bowiem, że mylne jest oczekiwanie, że komputerowa inteligencja ma we wszystkich aspektach naśladować ludzką. Być może komputery pozostaną inteligentne „na swój sposób”, podobnie jak samoloty, które aby latać nie muszą imitować ruchu skrzydeł ptaków.

Porozmawiaj ze sztuczną inteligencją

Chcesz zobaczyć jak wyglądają pogaduszki ze sztuczną inteligencją? W internecie jest to możliwe. Wiele stron umożliwia czat z programami wyspecjalizowanymi w rozmowach (tzw. chatterbotami). Jeden z najlepszych to http://www.cleverbot.com/ – program, który czatując z tysiącami ludzi naraz ciągle ulepsza swój algorytm, czerpiąc z tych konwersacji. Każdy, kto zna angielski może spróbować z nim porozmawiać. Uwaga, to wciąga!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here