Języki programowania – przyszłość komunikacji

0
1503
Collage with computer (notebook) keyboard and program code

Komunikacja międzyludzka to jedna z podstaw społeczeństwa. Nasz język komunikacji stale się rozwija, nadążając także za postępem technologicznym, który spowodował pojawienie się zupełnie nowej formy komunikacji – języków programowania.

Programowanie to umiejętność komunikowania się z maszynami i wydawania im poleceń. Języki programowania rozwijają się i ewoluują, podobnie jak języki używane przez nas na co dzień. Istotnym filarem tego rozwoju jest… matematyka i możliwość coraz szybszego rozwiązywania coraz bardziej skomplikowanych zadań. Liczydło umożliwiające prowadzenie zaawansowanych obliczeń – tzw. abakus – stworzono już w starożytnej Mezopotamii. Ale oczywiście największym przełomem w tej dziedzinie było wynalezienie komputerów, które, rozwijając się, oferowały coraz większą moc obliczeniową.

języki programowania

Zacznij już dziś

Programowanie to język przyszłości i narzędzie przyszłości
– twierdzi Borys Rybak z Microsoftu.

Ale nie tylko on, bo o zaletach programowania już od dobrych kilku lat mówią prawie wszyscy, podkreślając, jak bardzo ta umiejętność liczy i coraz bardziej będzie się liczyła na rynku pracy. Trudno bowiem pomyśleć o jakiejkolwiek firmie albo biznesie, który nie wykorzystuje w swoich działaniach technologii.

Marc Zukerberg zaczął programować w 6 klasie, ponieważ chciał rozwiązać problem swojego ojca. Chodziło o możliwość pracy z domu i zdalnego łączenia się z bazą danych. Marc stworzył Zucknet – sieć, dzięki której jego ojciec mógł wreszcie pracować także z domu. Kevin Systrom, twórca Instagrama, nauczył się programowania, ponieważ chciał przenieść swoją fascynację starymi aparatami na aplikację mobilną. Można powiedzieć, że programistą stał się dzięki fotografii. Nie traktuj programowania jako celu samego w sobie, ale jako narzędzie do rozwiązania konkretnych, istotnych dla ciebie, problemów. Zacząć można w każdej chwili, korzystając z obszernych zasobów dostępnych online (więcej na str. 10).

Nauce programowania sprzyja nieszablonowe myślenie oraz korzystanie ze swojej intuicji i doświadczenia. Masz jakiś pomysł? Coś cię fascynuje? Zastanów się, jak można to przetłumaczyć na język programowania i świat mobilny. Tworzenie pierwszej aplikacji nie zawsze zakończy się sukcesem, ale umożliwi ci stanie się osobą, która nie tylko komunikuje się za pomocą komputerów i urządzeń mobilnych, ale także będzie je w stanie programować, czyli posługiwać się językiem przyszłości.

Czy wiesz…?

W informatyce istnieje pojęcia wzorca projektowego, czyli pewnego skrótu. Przykładem wzorca może być Big Mac. Zamawiając go, nie prosimy o bułkę z sezamem, podwójnym mięsem i sałatą. Wystarczy powiedzieć: „Big Mac”. Właśnie w taki sposób komunikują się programiści, bardziej abstrakcyjnie i szybciej. W takim też kierunku rozwija się nasz język.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here