Palcem po planetach

0
1131

Nie tylko Elon Musk planuje przybliżyć ludziom perspektywę innych planet – tego zadania podjął się także serwis internetowy Google Maps.

W 2017 roku serwis wprowadził funkcję, dzięki której każda osoba posiadająca dostęp do internetu może oglądać z bliska planety i inne ciała niebieskie – z tej samej perspektywy, co krążące wokół sondy. Google Maps posiłkuje się zdjęciami wykonywanymi przez sondę o wdzięcznej nazwie Cassini, która “podróżowała” po Układzie Słonecznym przez blisko 20 lat pozyskując dla nas łącznie pół miliona zdjęć. Dzięki temu możemy przyjrzeć się wielu planetom i ich księżycom z bliska, zapoznając się nie tylko ze specyfiką barw danego ciała niebieskiego, ale także ze szczegółami jego powierzchni – kraterami, wulkanami, wzniesieniami itp.

Na zdjęciu powyżej widoczny jest “Io” – jeden z księżyców Jowisza. Jest on tak duży, że można go dostrzec nawet gołym okiem lub przez lornetkę w bezchmurną noc. Jednak podczas takiej obserwacji nie dojrzymy jego pięknych kolorów ani ciekawych elementów jego powierzchni. Nazwa księżyca – Io – pochodzi z mitologii rzymskiej. Jest zapożyczona od imienia jednej z nimf, ukochanej Zeusa. Konsekwentnie, elementy powierzchni księżyca noszą imiona bohaterów owego mitu. Kilka nazw nadano również w związku z postaciami z Boskiej Komedii A. Dantego. Eksplorowanie ciał niebieskich staje się dzięki temu jeszcze ciekawsze. Zachęca do zgłębiania wiedzy o kosmosie, ale także podkreśla związek mitologii starożytnych z astronomią. Specyfika nazewnictwa może zainspirować, ale i otworzyć na różne inne dziedziny naszej cywilizacji, historii i kultury.

Aby móc cieszyć się oglądaniem planet i ich księżyców wystarczy wejść na stronę Mapy Google -> kliknąć w lewym dolnym rogu podgląd z satelity -> oddalić widok mapy, aż zobaczy się całą kulę ziemską -> w ustawieniach po lewej strony należy wybrać opcję “Globus” -> oddalić jeszcze trochę i czekać aż pojawi się po lewej stronie margines z planetami do wyboru. Na wspomnianym marginesie jest wiele opcji do wyboru. Operowanie myszką i narzędziami w prawym dolnym rogu pozwala nam manewrować widokiem planet. Przybliżać oddalać, przekręcać, oglądać ją z różnych perspektyw i wgłębić się w jej najciekawsze miejsca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here